Chat with us, powered by LiveChat

Blog

Jak skutecznie radzić sobie z trudnymi rozmowami?

15:58 27 Styczeń in Efektywność osobista
0 Comments
0

Empatyczne słuchanie (Nawyk 5) jest kluczem do radzenia sobie z trudnymi rozmowami. Jeśli dajesz rozmówcy możliwość wyrażenia emocji, wówczas otwiera się bezpieczna przestrzeń do prowadzenia dialogu.

– Słuchaj i nie przerywaj. Jeśli chcesz zareagować, po prostu sparafrazuj słowa i nazwij uczucia rozmówcy. Bycie wysłuchanym i zrozumianym stwarza wrażenie, jakby przestrzeń między wami wypełniła się „psychologicznym powietrzem”, dającym swobodę oddychania.

– Pozbądź się chęci udzielania odpowiedzi. Na tym etapie wyłącznie staraj się zrozumieć punkt widzenia rozmówcy. Nie ma potrzeby, żebyś się z nim zgadzał, nie zgadzał czy cokolwiek komentował.

– Powtarzaj zwroty wyrażające punkt widzenia rozmówcy. Nie oceniaj, nie omawiaj go – po prostu powtarzaj. W ten sposób okażesz, że zrozumiałeś rozmówcę.

– Następnie zrób wszystko, żebyś i ty był zrozumiany. Przedstaw swoje stanowisko. Nie proponuj rozwiązania dopóki nie masz pewności, że druga strona cię zrozumiała. Jeśli to nastąpi, druga strona powinna być gotowa na poszukiwanie rozwiązania.

okladka_7h_fb

Podstawowym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na nawiązanie kontaktu z drugą osobą jest słuchanie. Zwyczajne słuchanie. Zapewne najważniejszą rzeczą, jaką siebie wzajemnie obdarowujemy jest uwaga… Często czułe milczenie ma dużo większą moc uzdrawiania i tworzenia więzi, niż wypowiedziane w najlepszej intencji słowa.
Rachel Naomi Remen

Tekst przygotowany przez Iwonę Kiwerską

/Fot.: © contrastwerkstatt – Fotolia.com/

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post a Comment