Chat with us, powered by LiveChat

Blog

Klucz do utrzymania kontroli

15:35 12 Styczeń in Efektywność osobista
0 Comments
0

Okres noworoczny nastraja nas do snucia planów, pojawiają się w naszych głowach postanowienia zawodowe i te prywatne. Chcemy wejść z nowym rokiem w nowe życie. Niestety wiele z postanowień, choć ważnych dla nas, nigdy nie zostanie zrealizowanych. Zamiast tego, tuż po przerwie świąteczno-noworocznej wpadamy w wir pracy i codziennych obowiązków.

Dlaczego postanowienia nie są realizowane?

Jednym z powodów, dla których nie realizujemy swoich postanowień jest fakt, że nie są one wystarczająco sprecyzowane. Chcemy schudnąć, zwiększyć wynik biznesowy, poświęcać więcej czasu rodzinie. Jeżeli te postanowienia pozostaną w takiej niedoprecyzowanej formie to prawdopodobnie nigdy nie staną się rzeczywistością.

Żeby coś zrealizować musimy precyzyjnie określić oczekiwany rezultat, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie: po czym poznam, że ta sprawa zakończyła się sukcesem? Gdy już mamy wizję oraz miernik osiągnięcia rezultatu końcowego to powinniśmy precyzyjnie określić i zaplanować pierwszy krok, czyli najbliższe działanie, które przybliży nas do celu.

Jak zrealizować postanowienia noworoczne pracując w natłoku codziennych obowiązków?

Żyjemy w czasach, kiedy bez przerwy jesteśmy bombardowani nowymi e-mailami, telefonami, wiadomościami, powiadomieniami. Oprócz tego, o naszą uwagę walczą także zobowiązania które podjęliśmy wobec siebie a także innych osób.

Kluczem jest przejęcie i utrzymanie kontroli nad strumieniem spraw do załatwienia.

Aby to osiągnąć konieczne jest:

  1. Uchwycenie wszystkich spraw, które zaprzątają naszą uwagę;
  2. Przeanalizowanie ich i określenie co należy z daną sprawą zrobić i jak to działanie będzie wyglądało;
  3. Umieszczenie przypomnień o tych działaniach w odpowiednich, łatwo dostępnych miejscach;
  4. Regularnie przeglądanie i aktualizowanie zebranych przypomnień;
  5. Zaangażowanie się w wykonanie tych działań, które w danym momencie są dla nas najważniejsze.

Jeżeli zamiast tego będziemy trzymali zobowiązania (w tym nasze postanowienia noworoczne) w głowach, to wpadniemy w pułapkę braku produktywności.

Głowa służy do twórczego kreatywnego myślenia a nie przechowywania listy spraw i zadań

Jeżeli trzymamy sprawy w głowach to niektórym zobowiązaniom poświęcamy zbyt dużo uwagi, a innym zbyt mało. Są sprawy błahe, które tkwią w naszych umysłach i nie pozwalają nam się skupić na aktualnie wykonywanych działaniach. Są również sprawy istotne, o których po prostu zapominamy.

Natomiast, gdy wyrzucimy nasze zobowiązania z głowy, doprecyzujemy i umieścimy w godnym zaufania systemie, to stworzymy sobie przestrzeń i okazję do odpowiedniego zaangażowania się w każdym momencie. To może oznaczać pełne skupienie na przygotowywanym dokumencie jak również „bycie tu i teraz” w trakcie uroczystości rodzinnej. Bez ciągłych rozpraszaczy i poczucia przytłoczenia.

Aby już teraz wykorzystać okazję do odpowiedniego zaangażowania się w to, co najważniejsze, proponuję sprecyzowanie zobowiązań i spraw, którymi trzeba się zająć już teraz. Następnie, doprecyzowanie (podobnie jak w przypadku postanowień noworocznych) dla każdej z tych spraw oczekiwanego rezultatu końcowego i najbliższego działania. Gdy te informacje umieścimy w miejscu, do którego wróciliśmy po przerwie świąteczno-noworocznej, przestaniemy obciążać nasz umysł odpowiedzialnością za pamiętanie o służbowych zobowiązaniach, bez obaw, że zapomnimy o którejś ze spraw po powrocie do pracy.

 

Czlowiek start

Tekst przygotowany przez Jakuba Ujejskiego, certyfikowanego trenera i practice leadera metody Getting Things Done® – Sztuki bezstresowej efektywności.

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post a Comment