ZAUFANIE kluczową kompetencją przywódczą

ZAUFANIE kluczową kompetencją przywódczą

11:14 13 Listopad in Efektywność osobista
0 Comments

Zaufanie jest sprawą ryzykowną – zakładamy, że inni zachowają się w pożądany przez nas sposób… Nie mamy pewności… ponosimy ryzyko błędu, którego skutki – również w biznesie – mogą być dotkliwe. Dlaczego więc ponosimy ryzyko i ufamy innym?

Stephen M.R. Covey w swojej książce wprowadza termin ekonomii zaufania, wykazuje związek pomiędzy poziomem zaufania a rezultatami biznesowymi. Wysoki poziom zaufania przynosi nam „dywidendę” – wszystkie procesy w firmie są sprawniej realizowane a koszty działań maleją. Niski poziom zaufania to automatyczne obniżenie efektywności działań, to nałożenie podatku na każde działanie lidera. Spada szybkość działań, koszty wzrastają.

Rzecz jasna Covey nie namawia do lekkomyślności czy ślepego zaufania, tematem jego książki jest „mądre zaufanie”. Proponuje by liderzy i menedżerowie możliwie często zadawali sobie pytanie: Czy w tej sytuacji opłaca Ci się nie ufać? Covey pokazuje, w jaki sposób możemy budować to zaufanie. Po pierwsze – poprzez budowanie naszej wiarygodności i rozwijanie charakteru, na który składają się nasze intencje i spójność wewnętrzna, oraz kompetencji, czyli wiedzy, umiejętności, a także udowodnione osiągnięcia. Jeśli chcemy być wiarygodnym liderem powinniśmy działać z dobrymi intencjami, być spójni – czyli postępować zgodnie z tym, co mówimy. To wszystko jest naszym fundamentem wiarygodności.

Z przeprowadzonych przez FranklinCovey badań wynika, że dla wielu osób zaufanie jest kluczowym czynnikiem sukcesu w biznesie, a prowadzenie bez niego dochodowego przedsiębiorstwa wydaje się niemożliwe. Co w takim razie należy zrobić, żeby podnieść poziom zaufania w zespole lub w firmie? Temat ten jest szczegółowo omawiamy na warsztatach „Szybkość zaufania”, zarówno na poziomie interpersonalnym, jak i na poziomie budowania wiarygodności firmy na rynku, czy budowania zaufania do marki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ►www.franklincovey.pl

Twórczość ojca i syna dotyka bardzo istotnych wątków. Ojciec pisze o konieczności rozwoju osobistego, o dobrym zarządzaniu swoim czasem i energią, o budowaniu lepszych relacji w życiu zawodowym i prywatnym. Syn kontynuuje wątek skuteczności wskazując na zaufanie, jako kluczową kompetencję przywódczą, która jest nie tylko ważną umiejętnością społeczną, ale przede wszystkim ma krytyczne znaczenie w biznesie.

Tekst przygotowany przez Iwonę Kiwerską

[Fot.: fotolia.com]

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post A Comment

X