Chat with us, powered by LiveChat

Blog

System dobry, tylko… ludzie nie przystają

11:46 04 Wrzesień in Pozostałe
0 Comments
0

Gdy w zakładzie pojawia się hasło 5S – reakcją pracowników są drwiny i irytacja. Wdrażanie projektów wcale nie zmniejsza tych reakcji, a często je potęguje. Dlaczego tak się dzieje?

Dużo jeżdżę po kraju, bywam w wielu zakładach produkcyjnych z różnych branż i gdziekolwiek nie pojadę, gdy rozmawiam z pracownikami i pojawiają się hasła WCM czy 5S to spotykam się podobnymi reakcjami. Uśmieszki, drwiny i wzruszenia ramion należą do tych bardziej neutralnych. Nierzadko hasła wywołują irytację i komentarze pełne niechęci czy wręcz sprzeciwu. Wdrażanie tych projektów zmniejsza te reakcje tylko w niewielkim stopniu, a często je wręcz potęguje. Dlaczego tak się dzieje?

Przecież filozofia Lean i wynikające z niej projekty WCM są sprawdzoną drogą do poprawiania produktywności, jakości i efektywności. To na poziomie zakładu i całego przedsiębiorstwa. Ale i na poziomie zespołów czy samych operatorów poprawiają warunki i środowisko pracy, prowadzą do większej wygody i bezpieczeństwa. Pracownicy tego nie rozumieją? Nie chcą zrozumieć?

Dyrektor jednego z większych zakładów przemysłu metalowego powiedział mi, że „ludzie nie dorośli do takiego podejścia, cokolwiek im nie tłumaczyć i mówić o korzyściach, zawsze będą to odbierali jako niechciane <sprzątanie>, bo z domów nie wynieśli poczucia porządku i gospodarności”.

I tu być może dochodzimy do sedna sprawy. Owszem, możemy dyskutować o indywidualnych predyspozycjach czy wychowaniu („czym skorupka za młodu…”), ale to tym bardziej powinno zmuszać do lepszego projektowania działań wdrożeniowych. Mam wrażenie, że często w zakładach zachwiane są proporcje czasu poświęcanego na przygotowanie i przekonanie ludzi do nowego podejścia na rzecz szybkich, wymiernych efektów. Choć do pewnego stopnia jest to zrozumiałe, w końcu zakład działa w oparciu o rachunek ekonomiczny. Jednak takie podejście prowadzi do niepotrzebnego wydłużenia okresu wdrażania i daje wcale nie tak szybkie i nie tak zadawalające rezultaty.

Nawet najlepiej przemyślany system ostatecznie jest wprowadzany i realizowany przez ludzi. Im bardziej są przekonani i rozumieją jego potrzebę, tym lepsze rezultaty. Istnieje więc potrzeba wyważenia pomiędzy działaniami ukierunkowanymi na namacalne efekty, a modelowaniem nastawienia pracowników. Jedna odprawa informacyjna dyrekcji to za mało. Informacja na tablicy ogłoszeń tym bardziej. Kilka godzin szkolenia nawet interaktywnego też nie wystarczy. Mianowanie liderów prowadzących 5S i zrzucenie wszystkiego na nich to często za duże obciążenie i prowadzi do frustracji.

Trzeba zacząć od weryfikacji własnego nastawienia. Jeśli będziemy spodziewali się oporu ze strony pracowników, to na pewno na ten opór natrafimy. Próby jego przełamywania tylko wzmocnią niechęć i rezerwę. Potrzeba większej cierpliwości i otwartości na sposób myślenia pracowników. Znalezienia lepszych sposobów na dotarcie do ich percepcji i optyki. Słuchania i szczerego rozmawiania o codziennych problemach. Nie traktowania systemów leanowych jako lekarstwa na całe zło w oderwaniu od rzeczywistości zakładu.

Jeśli prezentacja, to nie ex catedra, ale w formie dialogu. Jeśli szkolenie, to na bazie życiowych, zrozumiałych przykładów. Gdy projektowanie wdrożenia, to z zaangażowaniem kluczowych pracowników. Są gotowe, sprawdzone wzorce – warto z nich skorzystać.

Jest poświęci się trochę więcej czasu na rozmawianie z pracownikami, jeśli dostrzegą zmianę w podejściu do nich, jeśli poczują, że ich opinie są wysłuchiwane i traktowane poważnie, to niechęć i rezerwa zaczną ustępować aktywności i zaangażowaniu. A to już prosta droga do poprawy efektywności i lepszych wyników ekonomicznych.

_______________________________

Program rozwoju umiejętności zespołów produkcyjnych DOOR został stworzony w wyniku wieloletniej współpracy z największymi firmami na polskim rynku, aby rozwiązywać najważniejsze problemy firm produkcyjnych. Jest on także odpowiedzią na najtrudniejsze, najbardziej złożone wyzwania, przed którymi w codziennej pracy stają menedżerowie zespołów produkcyjnych. Podczas jego realizacji kierownicy niższego i średniego szczebla poznają, ćwiczą i przyswajają skuteczne metody zarządzania personelem. Efektywne techniki komunikacji przekazywane przez naszych najlepszych trenerów gwarantują lepszą i sprawniejszą współpracę z wieloosobowymi zespołami oraz pomagają szybko i skutecznie rozwiązywać konflikty, budować silne relacje oparte na zaufaniu i znacząco wpływać na wydajność zespołu.

Spotkanie prezentujące program odbędzie się 28 października 2014 roku. Więcej informacji znajdziesz ►www.lpprzemysl.door.com.pl

Tekst przygotowany przez Mariusza Łycyniaka

[Fot.: fotolia.com]

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post a Comment

X