Chat with us, powered by LiveChat

Blog

Czy liczy się tylko sprzedaż?

11:04 03 Luty in Sprzedaż
0 Comments
0

Prowadząc warsztaty dla handlowców i Account Managerów czasem spotykam się z żalami, że trudno się przebić ze sprzedażą, bo inni dostawcy nie grają fair, a zapytania ofertowe są z góry rozstrzygnięte. Temat specjalnych gratyfikacji dla osób decydujących o zakupach jest przedmiotem mitów, niedopowiedzeń i znaczących uśmieszków mówiących „wiesz jak jest”. Ten temat jest na tapecie i trudno zaprzeczyć że takie zdarzenia mają miejsce. Przykłady?

Żeby mieć lepsze miejsce na półce w markecie, albo móc zorganizować promocję nie zaszkodzi „przerzucić” kilka kartonów swojego towaru do bagażnika samochodu kierownika stoiska. By pracować efektywnie z hurtownikami dość częstą praktyką jest zabieranie odbiorców na mecz Premiership, wyścig Formuły 1 albo narty w Alpach. Czy to mówiąc wprost łapówka czy niewinne budowanie relacji. Warto się przyjrzeć temu paradoksowi.

Jeżeli student wybiera się na egzamin i włoży w indeks 100 zł to 100% ludzi stwierdzi że to łapówka lub korupcja, ale gdy przyniesie koniak za 100 zł to odpowiedź nie będzie już tak jednoznaczna.

To się niczym nie różni od sytuacji w biznesie!

Jeżeli ktoś wręcza kontrahentowi 500 zł pod stołem to nikt nie ma wątpliwości, że to łapówka. Ale już zaproszenie potencjalnego kontrahenta na mecz do loży VIP zostanie przez większość osób potraktowane jako uzasadnione budowanie relacji.

Wręczanie łapówek jest bez wątpienia niemoralne i szkodzi biznesowi. Kraje o wysokim poziomie łapownictwa po prostu gorzej się rozwijają, a poważny biznes mniej chętnie robi tam interesy. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić że biznesowi Partnerzy nagle przestaną się spotykać i nikt nikogo nie zaprosi na biznes lunch.

Jeszcze garść twardych wskaźników na koniec.

Wskaźnik Percepcji Korupcji w Polsce przygotowywany przez Transparency International wyniósł w 2010 roku 5,3 w skali 0-10. Im ten wartość tego wskaźnika jest wyższa tym kraj mniej skorumpowany. Ta wartość poprawia się w ostatnich latach lecz jeszcze bardzo daleko nam do krajów skandynawskich czy Singapuru gdzie ten wskaźnik przekracza 9. Nasz wynik 5,3 sytuuje nasz kraj na 41 miejscu wśród 178 badanych krajów.

Tekst przygotowany przez Tomasza Oracza

[Fot.: fotolia.com]

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post a Comment