Chat with us, powered by LiveChat

Blog

Zamień obawy w entuzjazm

11:31 20 Październik in Sprzedaż
0 Comments
0

W dalekiej Australii prowadzi się badania nad swego rodzaju stanem umysłu wielu sprzedawców. Zjawisko to opisywane jest w literaturze jako tzw. call relectance (obawa przed rozmową). Przyczyny tych obaw są różnorodne od strachu przed odrzuceniem (np. podczas rozmów prze telefon, gdy trzeba poprosić o spotkanie z nowym klientem), poprzez niepewność wynikającą z braku rezultatu, a tym samym utraty zaufania szefa.

Skończywszy na ryzyku utraty twarzy gdy podczas spotkania klient zada mi pytanie, na które nie będę znał odpowiedzi a to przecież ja mam być ekspertem. Ten stan call reluctance jest dość podobny do strachu przed wystąpieniami publicznymi. Przyczyny obaw są w dużym stopniu wyimaginowane przez nas samych i realnie nie stanowią zagrożenia. Jednak stajemy się zakładnikami samych siebie i czasem trudno z tym walczyć.

Ciekawy sposób na radzenie sobie z tym zjawiskiem wyłania się z badań Alison Wood Brooks z Harvard Business School. Otóż osoby czujące niepokój wynikający ze zbliżające się wystąpienia publicznego proszone były o to, by zanim zaczną mówiły do siebie „Jestem podekscytowany”. W przeciwieństwie do drugiej grupy, która mówiła „Jestem spięty” lub na różny sposób starała się uspokoić nerwy („Jestem spokojny, wyluzowany” itp.). Otóż okazało się, że Ci „podekscytowani” byli o ponad 10% efektywniejsi (81% do 69%).

Zatem jeśli poczujesz niepokój przed zbliżającym się spotkaniem, negocjacjami czy rozmową telefoniczną z klientem – powiedz sobie – „Jestem nakręcony” i nie będę się uspokajał.

Cześć z Was pewnie teraz puka się w czoło – przecież nie będę z siebie robił wariata, który wygaduje do lustra jakieś głupoty. Może jednak warto dla tych 12% ekstra.

Spróbuj i podziel się na forum swoimi uwagami.

Tekst przygotowany przez Michała Górnego

[Fot.: fotolia.com]

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post a Comment