Chat with us, powered by LiveChat

Blog

Jak zakomunikować zmianę w firmie?

15:48 27 Marzec in Zarządzanie zmianą
0 Comments
0

Tydzień temu sformułowałem następujące pytanie: czy przekaz (komunikujący zmianę) powinien być wyłącznie pozytywny, a może głównie negatywny? A może i taki i taki?

Droga Czytelniczko/ Czytelniku,

Sama/ Sam odpowiedz sobie na pytanie:

Jaki bodziec bądź jaka sytuacja, silniej zmotywowałaby Ciebie do Twojej radykalnej zmiany w sposobie działania – pozytywna czy negatywna?”

Tak… Niestety negatywny bodziec lub sytuacja, zdecydowanie silniej motywują do zmiany większość ludzi. Dlaczego? Bo jeżeli jest dobrze, bo jeżeli NIE MUSZĘ czegoś zmieniać, to po co się wysilać? Każda zmiana – zwłaszcza radykalna – pociąga za sobą obawę przed nieznanym ryzykiem. A jedną z podstawowych, fundamentalnych potrzeb ludzi jest potrzeba bezpieczeństwa. Menedżer komunikujący zmianę powinien o tym pamiętać i nie oszczędzać ludziom informacji o zagrożeniach jakie mogą dotyczyć ludzi jeśli nie wdroży się zmiany. Menedżer myśli, że jeżeli powie ludziom tylko o samych pozytywach zmiany, to uzyska większe zaangażowanie. Nic bardziej błędnego – skoro ludzie nie są świadomi powagi sytuacji i zagrożeń, to nie będą mieli powodów do nadzwyczajnej mobilizacji jakiej wymaga każda, zwłaszcza radykalna, zmiana.

Podsumowując,

Skoro menedżer ma świadomość powagi sytuacji, to powinien się tą wiedzą podzielić z ludźmi i nie „oszczędzać” im złych wiadomości. A jeżeli jednak to zrobi, to nie powinien się dziwić, że ludzie nie rozumieją powagi sytuacji i nie chcą się angażować w zmianę. Niestety nie jest to jedyny powód dla którego ludzie mogą nie chcieć zaangażować się w zmianę. O innych powodach napiszę za tydzień…

Tekst przygotowany przez Wiktorem Siegel

[Fot.: fotolia.com]

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post a Comment