Chat with us, powered by LiveChat

Blog

Miliardy euro wyrzucone w błoto

16:40 18 Luty in Zarządzanie zmianą

Dlaczego ponad 80 procent wdrożeń kończy się niepowodzeniem i nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Nawet pojawienie się na rynku zaawansowanego oprogramowania do wspomagania procesu wdrożenia nie wpłynęło znacząco na poprawę sytuacji. W skali naszego kontynentu są to miliardy euro wyrzucone w błoto.

Część z nich to wydatki, które nigdy się nie zwróciły, część to potencjalne przychody, których nie udało się uzyskać. Dlaczego – często bardzo sprawnie zarządzane firmy – marnują ogromne pieniądze na nieudane wdrożenia?

Kluczowy błąd polega na stawianiu znaku równości między instalacją a wdrożeniem projektu zmiany.

Kiedy zarząd firmy decyduje się na wdrożenie, na przykład nowego systemu, kalkuluje jego opłacalność i wyznacza cele biznesowe wdrożenia. Kłopot w tym, że najczęściej zleca zespołowi projektowemu, odpowiedzialnemu za dany projekt zmiany, jedynie ZAINSTALOWANIE innowacji. Rozlicza go z harmonogramu i budżetu oraz z osiągnięcia celów technicznych, który w przypadku wdrażania systemu może oznaczać, że nowy system ma działać.

A co z celami biznesowymi? Aby osiągnąć zwrot z inwestycji użytkownicy muszą sprawnie korzystać z nowego systemu. Zatem, aby osiągnąć cele biznesowe, ludzie muszą zmienić swoje zachowania. To dlaczego ludzie tego nie robią? Dlaczego nie zmieniają swoich zachowań? O tym napiszę za tydzień. Do zobaczenia…

Tekst przygotowany przez Wiktora Siegel

[Fot.: fotolia.com]X