Chat with us, powered by LiveChat

Blog

O przyczynie nieudanych wdrożeń

12:00 17 Czerwiec in Zarządzanie zmianą
0 Comments
0

Poprzednio wspomniałem, że w przeprowadzonym przez nas wiosną 2012 roku badaniu na grupie 252 pracowników polskich firm, w Polsce przyczyną numer jeden nieudanych wdrożeń jest nadmierny stres organizacyjny. A co jest przyczyną numer dwa nieudanych wdrożeń?

Zbyt niski poziom zaangażowania.

Ponad 50% respondentów stwierdziło, że „nie czuje się dostatecznie zaangażowana w proces podejmowania decyzji wtedy, gdy główne zmiany mają na nich wpływ”.

Tymczasem największe autorytety w zakresie wdrażania zmian, zgodnie wskazują na niezbędną „masę krytyczną” zaangażowania, która powinna osiągnąć poziom co najmniej 70% pracowników zaangażowanych w zmianę. Czy to zaangażowanie musi oznaczać „polubienie” zmiany?

Otóż nie. Zaangażowanie może oznaczać świadomość konieczności wprowadzenia zmian, również tych trudnych, nielubianych. Ludzie potrafią zaangażować się również w bardzo trudne zmiany ale tylko wtedy, jeżeli będą przekonani o słuszności bądź wręcz konieczności jej wprowadzenia. Na zaangażowanie ma również ogromny wpływ przekonanie (lub niestety jego brak), że daną zmianę uda się przeprowadzić. Co wpływa na poziom przekonania pracowników? O tym napiszę w kolejnym odcinku…

Tekst przygotowany przez Wiktorem Siegel

[Fot.: fotolia.com]

admin

slawomir.kazimierczak@door.com.pl

Administrator serwisu

No Comments

Post a Comment